ADANA HAVA DURUMU
Hızlı İletişim/Fast Contact +90 322 502 56 12

Güncel

ATGAB – Adana Turizmi Geliştirme ve Altyapı hizmet Birliği

SU ALTINDA YENİ YAŞAMLARA DALIŞ TURİZMİ PROJESİ ÖDÜL KAZANDI

- +
SU ALTINDA YENİ YAŞAMLARA DALIŞ TURİZMİ PROJESİ ÖDÜL KAZANDI

BHS Group organizasyonunda yurt içi ve dışından çok sayıda sanat, siyaset, ekonomi, spor ve medya dünyasının seçkin davetlilerinin katılımıyla Radisson Blu İstanbul Hotel’de ikincisi düzenlenen Türkiye-Avrupa İş Dünyası Ödüllerinde, yılın en iyi turizm projesi ödülünü alan Karataş Belediye Başkanı ve Adana Turizmi Geliştirme ve Altyapı Hizmet Birlik Başkanı Necip TOPUZ, ödül gecesinde yaptığı konuşmada;

Turizme elverişli 67 km’lik kumsala, kadim tarihe ve Tükiye’nin en büyük balıkçılık filolarından birine sahip ilçemizde, balık popülasyonunun azalmasını önlemek, denizdeki yaşamı çevre dostu dalış turizm ile desteklemek için projemizi  hayata geçirmek için ivedilikle çalışmalara başladık. Mavi doğamıza katkıda bulunacak yapay resifleri Akdeniz ile buluşturduk. Bölgenin uzun vadede gelişmesi ve ilerleyen dönemlerde dalış turizmi ve sürdürülebilir balıkçılık noktasında sürdürülebilir bir alan oluşmasını hedefliyoruz.

Bu hedef doğrultusunda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Karataş Belediyesince yürütülen “Karataş Yapay Resif Projesi” çerçevesinde her biri 850 kilogram ağırlığında olan 400 resif, denizin 2 mil açığında belirlenen 4 noktada suya bırakıldı.

Projemiz çerçevesinde su altında adeta yeni bir yaşam alanı oluştu. Daha önce yaşam izinin olmadığı bölgeye, çok değerli balık türlerinin yerleştiğini gördük. Bu canlılar kendilerine güvenli bir habitat arıyor. Balıkların, oluşturulan yeni yaşam alanında yumurtalarını bırakmaya başladığı tespit edildi. Bu balıkların bölgeye gelmesi ekonomik anlamda da balıkçılarımıza katkı sunacaktır. Bu gelişmeler, Akdeniz’in incisi Karataş ilçemizin geleceği için bizleri umutlandırmaktadır.

Yükselen turizm eğilimlerinden biri olan Su altı dalış turizmi; tanıtım, sportif ve eğitim amaçlı dalışlar ile su altı dünyasının flora, fauna ve arkeolojik kültür varlıklarını görmek, fotoğraflamak, filme almak amaçlı olarak gerçekleştirilen kıyıda verilen konaklama ve ağırlama hizmetlerini de içine alan kapsamlı bir turizm çeşididir. Bu bağlamda, dalış turizmi, Karataş turizm destinasyonun gelişmesinde önemli bir fırsat sunmaktadır.

Son olarak, bu ödülü tüm Karataş halkı adına alarak, bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.

Translate »